bg-menu-link.gif (24,6 kB)bg-menu-hover.gif (26,6 kB)bg-menu-visited.gif (25,1 kB)bg-menu-active.gif (27,3 kB)

KVĚTINKY - Helena Vychodilová

transparent-a.gif (43 b)

Pátek, 19. 7.
svátek slaví
Čeněk


  • transparent-a.gif (43 b)
  • transparent-a.gif (43 b)
  • transparent-a.gif (43 b)
  • transparent-a.gif (43 b)
  • transparent-a.gif (43 b)
  • transparent-a.gif (43 b)
  • transparent-a.gif (43 b)

Katalytické lampy

Katalytická lampa dokáže vyčistit vzduch, odstranit nežádoucí pachy a decentní vůní navodit příjemnou atmosféru domova. A to vcelku jednoduchým ověřeným procesem bez složitých karcinogenních a těkavých chemikálií obsažených v běžných osvěžovačích vzduchu.

Katalytické lampy můžete použít všude, kde budete chtít vytvořit svěží atmosféru interiéru. Jsou velmi vhodné do kuřáckých prostor neb odstraňují zápach z cigaret a ve spojení s vonnou esencí pak mohou prostor příjemně provonět. Rozlučte se také s nepříjemným zápachem z vaření linoucí se do všech koutů bytu a ne vždy žádoucím zápachem domácích zvířat. Nebo vás trápí komáři? Citrusové vůně je odpuzují.

Výkon, doba působení a zdravotní nezávadnost

Technologie katalytických lamp byla testována nezávislými mezinárodními laboratořemi ze skupiny Intertek. Katalytické lampy odstraňují z ovzduší alergeny, plísně, roztoče a bakterie. Nebyla zjištěna produkce žádných látek škodlivých lidskému organismu – specificky látky ze skupiny BTEX (toluen, benzen, ethylbenzen, xylene, naftalen, formaldehyd a acetaldehyd) a ozón.

Účinnost:

  • Prachoví roztoči 99% úmrtnost po 90 minutách
  • Bakterie 99% úmrtnost po 3 hodinách
  • Plísně více než 60% úmrtnost po 60 minutách

Pozn.: Testy provedeny v laboratorních podmínkách (malý uzavřený prostor s bakteriálními kulturami na Petriho miskách).

Náplň o objemu 250ml vydrží 10-12 hodin provozu, 500ml 20-24 hodin. V praxi bývá opravdu již 15 minut dostatečných k provonění 65m3 velké místnosti a určité vůně jsou znatelně cítit i po deseti hodinách, co je lampa zhasnuta

Princip katalytické lampy

Kámen používaný v katalytických lampách je relativně složitý svou strukturou – jde o vyvážený mix keramiky a minerálních nerostů spojených za přesných tlaků a teplot v tomu určených pecích. Výsledkem je pórovitý „kámen“, který při použití v katalytických lampách dosahuje vnitřní teploty 350°C a vně konstantních 60°C.

Tajemství vonných lamp spočívá v procesu katalytické reakce, která je možná díky použitému speciálnímu kameni a spalovanému alkoholu (izopropyl). Jakmile se kámen v lampě zahřeje, je proces zahájen. Rozdíly vnitřních a vnějších teplot způsobují samovolnou cirkulaci vzduchu, který prochází jemnými strukturami kamene. Tam se také ničí baktérie a molekuly zápachu. Navíc, alkohol je sice hlavní palivo pro udržení katalytické reakce, ale určité jeho molekuly se též dostávají do vzduchu (spolu s vonnou esencí) a účinně napadají bateriální buňky.

Pro katalytické lampy hovoří i porovnání s běžnými vonnými svíčkami. Rychlejší rozšíření vůně v interiéru, žadný nekontrolovaný otevřený plamen, stékající vosk ani kouř… Kouř od nekvalitní svíčky je výsledek nedokonalého spalování vosku a mimo jiné obsahuje uhlík, který vyšších koncentracích může negativně ovlivnit plíce, či pomalu obarvovat stěny interiéru. Katalytické lampy hoří mnohem nižší teplotou, ve vzduchu proto zůstává mnohem znatelnější množství vůně, která je jinak spálena plamenem svíček.

© Copyright 2024, Helena Vychodilová. Všechna práva vyhrazena.